Bursa Osmangazi’de Mehmed Zahid Kotku İzvat Camii açıldı

BURSA (İGFA) – Eskiyen ve kapasite olarak gereksinime karşılık vermediği için yıkılarak Osmangazi Belediyesi ve hayırseverlerin katkılarıyla yine inşa edilen Mehmed Zahid Kotku İzvat Cami’nin bahçesinde verilen iftara; Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar ile birlikte Osmangazi Kaymakamı Ali Partal, AK Parti Mahallî İdareler Lider Yardımcısı Recep Altepe, AK Parti Osmangazi İlçe Lideri Adnan Kurtuluş, Osmangazi Müftüsü Mehmet Uzun, Çukurca Mahallesi Muhtarı Sayit Çetin ve çok sayıda vatandaş katıldı.

İftar yemeğinde, Ramazan ayının birleştiriciliği en hoş biçimde gözler önüne serildi. Akşam ezanının okunmasıyla birlikte orucunu vatandaşlar ile birlikte açan Lider Dündar, Ramazan ayında kalabalık sofralarda iftar yapıyor olmanın kendisini çok memnun ettiğini söyledi.

Birlik, beraberlik ve kardeşlik ayı Ramazan’ın birinci gününde, vatandaşlarla birlikte iftar yapmanın huzurunu yaşadıklarını söz eden Lider Dündar, “Ramazan ayı insanları birbirine yakınlaştıran, paylaşma hislerini artıran çok bereketli bir ay. Bu mübarek ayda vatandaşlarımızla bir ortada olmak, tıpkı iftar sofrasında buluşmak en büyük mutluluğumuz. Ramazan ayında pekişen birlik ve beraberliğin her vakit devam etmesini diliyorum. Tüm vatandaşlarımızın Ramazan ayını kutluyorum. Allah tuttuğumuz oruçları ettiğimiz duaları kabul etsin” dedi.

“ÜLKEMİZİN ZENGİNLİĞİ BU TÜRLÜ YAPITLARLA MUHAKKAK OLUYOR”

Ramazan ayının birinci gününde Osmangazi Belediyesi ve hayırsever vatandaşlar işbirliğinde tekrar inşa edilen Mehmed Zahid Kotku İzvat Camii’nin açılışını gerçekleştiriyor olmanın da memnunluğunu yaşadıklarını söz eden Lider Dündar, “Maneviyatı yüksek Ramazan ayının birinci iftarıyla birlikte bu camimizin açılışını gerçekleştiriyoruz. Osmangazi Belediyesi olarak ilçemizin her noktasında hizmetlerimiz ile varız. Kentsel dönüşümden ulaşıma, tarihi eser onarımlarından paklığa, park ve bahçe üretiminden eğitime kadar her alanda hizmetlerimiz var. İlçemizde 360’dan fazla camimiz bulunuyor. Bu camilerimizin muhtaçlıklarının karşılanması noktasında da çalışmalar yürütüyoruz. Yeni cami yapılması noktasında ise gerek imar planlarının oluşturulması, gerekse de inşaat konusunda cami yaptırma derneklerimize takviye oluyoruz. Buradaki mevcut İzvat Camii, eskimiş ve kapasitesi yetersiz kalmıştı. Caminin etrafını kamulaştırarak yıktık ve hayırseverler vatandaşlarımız ile birlikte yeni bir cami inşa ettik. Yapılan cami, erken periyot Osmanlı ve Selçuklu mimarisini taşıyor. Çok estetik bir cami. Çukurca sakinleri, mescitlerine sahip çıkarak bu hoş yapıtı uzun yıllar ayakta tutacaklarıdır. İçinde cemaat varsa mescitlerimiz yaşar. Eski mescitlerin kendi devrini yansıtan mimari özellikleri vardır. Bu camimiz de 100 yıl sonra bu devrin mimarisini, toplumsal ve ekonomik yapısını yansıtacaktır. Ülkenin, devletin ve milletin zenginliği bu türlü yapıtlarda muhakkak oluyor” dedi.

Osmangazi Müftüsü Mehmet Uzun da, “Çok kıymetli bir alimin ismini taşıyan bu camimiz ben vazifeye geldiğim vakit yeni yıkılmaya başlanmıştı. Osmangazi Belediye Liderimiz Mustafa Dündar, yaptığı kamulaştırmalar ile cami alanının genişlemesini sağladı. Osmangazi Belediyemiz ve hayırsever vatandaşlarımız işbirliğinde, ibadeti zevkle yapacağımız bir cami ortaya çıktı. Allah’a hamd olsun Ramazan ayının birinci iftarını da bu hoş camimizin bahçesinde yaptık. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Çukurca Mahallesi Muhtarı Sayit Çetin de gerek Çukurca Mahallesi’ne yaptığı hizmetler, gerekse de Mehmed Zahid Kotku İzvat Cami’nin inşaatına verdiği dayanaklardan ötürü Lider Dündar’a teşekkürlerini sundu.

Konuşmaların akabinde kurdele bölümüyle açılışı gerçekleştirilen Mehmet Zahid Kotku İzvat Cami’nde teravih namazı kılındı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir