Bursa trafiğini ‘Kuzey Otoyolu’ rahatlatacak

BURSA (İGFA) – Bursa’da rahat ve konforlu ulaşım için yeni devir projelerini açıklayan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı ve Cumhur İttifakı Bursa Büyükşehir Belediye Lider adayı Alinur Aktaş, doğu batı çizgisinde Kestel’den başlayıp Acemlerde çatallaşarak Mudanya ve İzmir istikametinde iki kola ayrılmış tek bir ana ulaşım aksına sahip kente ‘Kuzey ve Güney’ olmak üzere iki alternatif koridor kazandıracaklarını hatırlattı.

Oluşturdukları iki koridorun sağladığı rahatlığa ek olarak Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından Kuzey Otoyolu’nun (KÖSOB) yapılacağını söyleyen Lider Alinur Aktaş, “Bakanlığımız tarafından yapılacak 29 kilometrelik Kuzey Otoyolu, Bursa trafiğini rahatlatmada değerli bir rol üstlenecek. İstanbul-İzmir otobanının Ovaakça-Badırga kesiti kuzeye alınarak yeni bir otoyol güzergâhı oluşturulacak. Hâlihazırda kullanılan otoyolun Etraf Yolu olarak Bursa kent içi trafiğine hizmet vermesi sağlanacak. Böylelikle bu güzergâha yapılacak olan ilişki yolları ile birlikte kent içi trafiğinde kıymetli ölçüde rahatlama ve alternatifler oluşacak” diye konuştu.

Söz konusu yolun azamî verimlilikte çalışması için köprü, kavşak ve ilişki yolları projeleri de hazırladıklarını belirten Lider Aktaş, “Ulaşımda düğümleri tek tek çözüyoruz. Birincisi Mudanya Yolu-Şehir Hastanesi ortası temas yolu ve kavşak düzenlemeleri. Mudanya ve Bursa istikametinden gelen araçların Şehir Hastanesi istikametine kesintisiz giriş çıkışlarını sağlayacak kavşak kollarıyla birlikte Mudanya yolundan Kent Hastanesine, oradan da Özlüce’ye kadar ulaşan yeni bir alternatif güzergâh oluşturuyoruz. İkincisi Bademli Bulvarı. Bademli kavşağından Bademli eski köy içine kadar olan kısmı bölünmüş yol olarak genişleterek bulvar haline dönüştürüyoruz. Üçüncü olarak Geçit köprüsü genişletme. İmal çalışmalarını başlattığımız proje ile tarihi köprünün yanına ek köprü yaparak Mudanya yolundaki darboğazı ortadan kaldırıyoruz. Dördüncü olarak Cet Bulvarı üzerine 23 Nisan katlı kavşağı ve Gümrük katlı kavşağı olmak üzere iki kavşak. Cet Bulvarı’ndaki trafik akışını daha süratli ve inançlı hale getirmek üzere biri Gümrük önünde oburu de 23 Nisan Mahallesi/OSB girişinde kavşakları yeraltı geçişli kavşak haline getiriyoruz” dedi.

ORHANELİ YOLU’NA İKİ KÖPRÜLÜ KAVŞAK

Ulaşımda düğümleri tek tek çözecek olan köprü, kavşak ve ilişki yolları projelerinin beşincisinin Görükle köprülü kavşağı çalışması olacağını anlatan Lider Aktaş, “Batı bölgemize bağlanan yolların kesişim noktasında bulunan ve mevcut kapasitesiyle trafik yükünü kaldırmayan kavşağın yerine yepisyeni, çağdaş ve yüksek kapasiteli bir kavşak inşa ediyoruz. Altıncı olarak İhsaniye-Yeni karaman ilişki köprüsü. Mudanya yolu üzerinden sağlanacak geçiş ile Nilüfer ve Osmangazi ilçelerimiz ortasına alternatif bir geçiş kazandırıyoruz. Yedinci olarak Orhaneli Yolu’na Beşevler ve Odunluk olmak üzere iki kavşak. Beşevler-Mihraplı ve Çamlıca-Odunluk ortasındaki 2 sinyalize kavşağı farklı düzeyli köprülü kavşaklar haline getiriyoruz. Sekizinci olarak Botanik Park kavşağı. Yakın etraf yolu üzerinde yapacağımız yonca kavşakla trafik yükünü hafifleterek Çelebi Mehmet Bulvarı’nı Recep Tayyip Erdoğan Bulvarı ile buluşturuyoruz. Bunların yanında Acemler-Soğukkuyu- Mudanya Yolu ‘Acemler Servis Yolu’, Zübeyde Hanım Caddesi-Hayran Caddesi irtibat yolu ve Mihraplı bölgesi köprü ve yol düzenlemeleri üzere kent için trafiği rahatlatacak çalışmalarımız olacak” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir