Dünya genelinde 2022’de 66 gazeteci öldürüldü

Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI), 2022’nin gazetecilerin güvenliği acısından çok “yıkıcı” bir yıl olduğuna dikkati çekerek, bu yıl 66 gazeteci ve basın çalışanın mesleğini yaparken öldürüldüğünü açıkladı.

Merkezi Avusturya’nın başşehri Viyana’da bulunan IPI’den yapılan yazılı açıklamada, bu yıl mesleğinden dolayı öldürülen basın mensuplarına ait bilgiler paylaşıldı. Açıklamada, 2021’de öldürülen gazeteci sayısının 45 olduğu, bu yıl ise sayının 66’a yükseldiği belirtilerek, bu telaş verici artışa dikkat çekildi.

Bu yıl 14 gazetecinin Meksika’da, 9 basın mensubunun Rusya-Ukrayna savaşını takip ederken öldürüldüğü bilgisini paylaşan IPI, sayıların artışında bu iki bölgede yaşanan kayıpların önemli rol oynadığı aktarıldı.

Açıklamada, Al Jazeera televizyonunun tecrübeli bayan muhabiri Hoş Ebu Akile’nin mayıs 2022’de İsrail güçlerinin Batı Şeria’da düzenlediği bir operasyonda öldürülmesinin bu yılki en ürkütücü olay olduğuna değinilerek, “Devletlerin gazetecilere yönelik ataklarda adaleti sağlayamaması, basına yönelik şiddet için verimli taban oluşturmaya devam ediyor. IPI, dünyanın dört bir yanındaki yetkilileri bu cürümlerin cezasız kalmasının sonlandırılması ve gazetecilerin korunmasını sağlamaya çağırıyor” tabirine yer verildi.

IPI’nin 1997’den itibaren öldürülen gazetecilere yönelik rapor ve çalışmalar yaptığına değinilen açıklamada, gazetecilere yönelik şiddetin global bir sorun olduğu, faillerin cezasız kalmasının şiddete taban hazırladığı vurgulandı. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir