IMF Başkanı uyardı: 2023 dünya ekonomisi için zor bir yıl olacak

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Georgieva, CBS televizyonuna verdiği röportajda, global iktisada ait değerlendirmelerde bulundu.

IMF’nin 2023’te resesyon beklentilerine ait bir soru üzerine Georgieva, “Dünya iktisadının büyük kısmı için bu, geride bıraktığımız yıldan daha kuvvetli bir yıl olacak.” cevabını verdi.

Georgieva, buna neden olarak ABD, Avrupa Birliği (AB) ve Çin üzere 3 büyük iktisattaki yavaşlamayı gösterdi.

ABD’nin en sağlamı olduğuna işaret eden Georgieva, ülkede iş gücü piyasasının epeyce güçlü kaldığının görüldüğünü, ABD iktisadının resesyondan kurtulabileceğini lakin bunun ABD Merkez Bankasını (Fed) enflasyonu düşürmek için faiz oranlarını daha uzun müddet yüksek tutmak zorunda bırakabileceğini anlattı.

“AB’NİN YARISI RESESYONA GİRECEK”

Georgieva, AB’nin ise Ukrayna’daki savaştan çok önemli formda etkilendiğini belirterek bu yıl AB ülkelerinin yarısının resesyona gireceği öngörüsünü paylaştı.

Bu yılın Çin iktisadı için de sıkıntı olacağını kaydeden Georgieva, “Çin bu yıl daha da yavaşlayacak.” değerlendirmesinde bulundu.

Georgieva, gelişmekte olan ekonomilere bakıldığında ise yüksek faiz oranları ve doların bedel kazanması nedeniyle tablonun daha da “vahim” olduğunu aktardı.

IMF Başkanı Georgieva, “Dünya ekonomisinin üçte birinin resesyona girmesini bekliyoruz.” tabirini kullandı.

Georgieva, kısa vadede Çin’de artan Covid-19 hadiselerinin ise dünya iktisadı için makus haber olduğunu belirtti. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir