Kayseri, Büyükşehir’in desteği ile tarımda şahlanıyor

Mehmet UZEL / KAYSERİ (İGFA) – Büyükşehir Belediye Lideri Dr. Memduh Büyükkılıç’ın Tarım ve Orman Bakanlığı, Kayseri Vilayet Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Sivil Toplum Kuruluşları ile el ele vererek Kayseri’yi tarım ve hayvancılığın merkezi yapma tarafındaki uğraşları ülke genelinde de dikkatleri üzerine çekiyor.

Bu kapsamda Kayseri, toplam tarım alanında 10’uncu sıradan 6’ncı sıraya, üretim ölçüsünde 11’inci sıradan 5’inci sıraya yükselirken, daha evvel 14 olarak açıklanan Türkiye’de birinci ondaki eser sayını da 18’e çıkardı.

KAYSERİ 3 ESERDE BİRİNCİLİK, 3 ESERDE İKİNCİLİK ALDI

2023 TÜİK resmi üretim sayıları kapsamında Kayseri ayçiçeği, çavdar ve aspir üretiminde Türkiye’de birinci sırada yer alırken, patates, kabak çekirdeği ve kimyon üretiminde ikinci oldu.

Büyükşehir Belediye Lideri Dr. Memduh Büyükkılıç, bu doğrultuda Vilayet Tarım ve Orman Müdürlüğü ile iş birliği ve ziraat odaları ile çiftçi vatandaşların dayanışması sayesinde Kayseri’yi tarım kenti haline getirdi.

BÜYÜKŞEHİR’İN TARIM TAKVİYELERİ, MEYVELERİNİ VERİYOR

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Ziraî Hizmetler Daire Başkanlığı tarafından yaklaşık 5 yıllık müddette kentteki tarım ve hayvancılığa, yaklaşık 500 milyon TL’lik yatırım gerçekleştirilirken, 46 milyon TL’yi aşan bir maliyet ile aspir, nohut, yazlık buğday, yem bitkileri, korunga, yonca olmak üzere toplam 4 milyon 112 bin kilogram tohum dağıttı.

3 bin 440 adet arılı kovan ile 11 adet traktör dayanağı sağlayan Büyükşehir Belediyesi, anıza ekim mibzeri, sabit sellektör, taş toplama makinası, katı gübre dağıtma makinası, kompost karıştırma makinası, süt soğutma tankı, yem ezme, ayçiçeği patosu, balya makinası, gacer buğdayı un değirmeni üzere ekipman takviyesi sağladı.

Yaklaşık 10 bin adet hayvancılık işletmesinin su tüketimlerinin yüzde 50’si Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanırken, Büyükşehir Belediye Lideri Dr. Memduh Büyükkılıç, geçtiğimiz dönem 200 ton nohut dağıtımını, bu devir 300 ton olarak arttırdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir