Mehmet Özhaseki’ye bakanlık ödülü… Bu neyin ödülü peki

Odatv-Özel

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Çankaya Köşkü’nde düzenlediği basın toplantısında yeni kabine üyelerini açıkladı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığına Mehmet Özhaseki getirildi.

Mehmet Özhaseki, vazifesi Murat Kurum’dan devraldı.

YEREL İDARELERDEKİ BAŞARISI NEDENİYLE ÖDÜL VERİLDİ

Odatv’nin edindiği bilgilere Mehmet Özhaseki’nin bakan olarak atanmasının en değerli sebebi lokal idarelerdeki muvaffakiyetinden kaynaklandı.

AKP Genel Lider Yardımcısı ve Yerel Yönetimler Başkanı olan Mehmet Özhaseki, seçimlerde ilçeleri harekete geçirerek muvaffakiyet sağladığı gerekçesiyle bakanlık misyonuna layık görüldü.

MEHMET ÖZHASEKİ KİMDİR

1957 yılında Kayseri’de doğdu. Birinci ve orta tahsilini Kayseri’de tamamladı. Hacettepe Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektronik Mühendisliği Bölümü’nü kazandı. Eğitimini yarıda bırakmak zorunda kaldı. Tıpkı yıl İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni kazandı. Buradan mezun olduktan sonra, Avukatlık stajını Kayseri Adliyesi’nde yaptı. Lakin avukatlık mesleğini icra etmedi. Dokumacılık üzerine faaliyet yürüten aile şirketinin başına geçti. 1994 yılına kadar ticaret hayatının içinde faal olarak yer aldı.

27 Mart 1994 mahalli seçimlerinde Melikgazi Belediye Başkanlığı’nı kazandı. 23 Haziran 1998 tarihinde Büyükşehir Belediye Meclisi’nde yapılan seçimle Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na getirildi. 18 Nisan 1999 yerel seçimlerinde yine Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı oldu.

28 Mart 2004 mahallî seçimlerinde yüzde 70.2 üzere rekor bir oyla 3. kere Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na seçildi.

29 Mart 2009 ve 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde aday olup 4. ve 5. defa Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na seçildi. Lider Özhaseki 5. defa üst üste Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi.

Özhaseki, Ak partiden milletvekilliği adaylığı için 10 Şubat 2015 tarihinde büyükşehir belediye başkanlığından istifa etti. 7 Haziran ve 1 Kasım seçimlerinde AK Parti Kayseri milletvekili olarak seçildi.

12 Eylül 2015 tarihinde yapılan AK Parti Olağan Büyük Kongresi’nin ardından yenilenen parti vitrininde AK Parti Genel Lider Yardımcısı ve Yerel Yönetimler Başkanı olarak yer aldı. 1 Kasım 2015 tarihinde yinelenen genel seçimlerde tekrar Kayseri Milletvekili olarak seçildi ve 26.

Dönem Kayseri Milletvekili oldu.

24 Mayıs 2016 tarihinde Başbakan Binali Yıldırım tarafından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunulan ve onaylanan 65. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’nde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı görevinde bulundu.

24 Haziran 2018 Genel Seçimlerinde Kayseri Milletvekili olarak seçildi ve 27. Devir Kayseri Milletvekili oldu.

18 Ağustos 2018 tarihinde yapılan AK Parti Olağan Büyük Kongresi’nin ardından AK Parti Genel Lider Yardımcısı ve Yerel Yönetimler Başkanı olarak yer aldı.

4 Haziran 2023’te Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın duyurmasıyla Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlğına getirilen Mehmet Özhaseki, bakanlıkta düzenlenen merasimle misyonu Murat Kurum’dan devraldı.

Evli ve 4 çocuk babası olan Mehmet Özhaseki, İngilizce ve Arapça biliyor.

Odatv.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir