Öğretmenlere “zorunlu hizmet affı” getirildi

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, öğretmenlere “zorunlu hizmet affı” getirdiklerini duyurdu.

Tekin, toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Öğretmenler Odası sohbetlerimizde sıkça sorulan zarurî hizmet affı 16 Haziran 2023 tarihi itibariyle gerçekleşmiş olacak. İlgili arkadaşlara iyi olsun.” sözünü kullandı.

Bakan Tekin, sarsıntı bölgesindeki öğretmenler odası sohbetlerinde de konuşulan takımlı öğretmenliğe geçen Pictes öğretmenlerin, proje kapsamındaki çalışmalarının hizmet müddetlerine dahil edilmesi taleplerini de karşılayacaklarını bildirdi.

ZORUNLU HİZMET AFFI GETİREN DÜZENLEME RESMİ GAZETE’DE

Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna nazaran, MEB takımlarında 16 Haziran 2023 tarihinden evvel vazifeye başlayanlardan mecburî çalışma yükümlüsü olanlar ile bu yükümlülüklerini hala misyon yaptıkları eğitim kurumlarında yerine getiren yönetici ve öğretmenlerin mecburî çalışma yükümlülükleri kaldırıldı.

Düzenleme ile ayrıyeten Bakanlık takımlarına öğretmen olarak atanmadan önce resmi eğitim kurumlarında yabancı asıllı öğrencilerin eğitimine yönelik yürütülen projelerde öğretici, öğretmen veya rehber danışman olarak misyon yapanların bu kapsamda geçirdikleri müddetler, vazifenin yapıldığı hizmet alanı için öngörülen hizmet puanı üzerinden öğretmenlerin hizmet puanı hesabına dahil edilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir