Tepkiye Erdoğan’ın sözleriyle yanıt

Mehtap Gökdemir – CHP, başörtüsüyle ilgili yasa teklifine iki unsurluk anayasa değişikliği teklifi ile karşılık veren AK Parti’nin ortak çalışma teklifine “hayır” yanıtını, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ başkanlığında evvelki gün dayanak talebiyle ziyarete gelen AK Parti heyetine net bir formda iletti.

CHP bu haline yönelik, başta AK Parti olmak üzere çeşitli kesitlerden gelecek “yasa önerdiniz, anayasal garantiye neden hayır dediniz?” reaksiyonlarına karşı kullanacağı argümanları da peşinen hazırladı.

“Referanduma götürülemez”

Buna nazaran CHP, tutumunu alanda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kelamlarıyla savunacak. CHP, Erdoğan’ın Aralık 2009’da parti kümesinde İsviçre’de gerçekleştirilen Müslümanlara ilişkin mabetlerdeki minarelerin imaline yasak getiren referandumu eleştirdiği konuşmasını hatırlatarak, “temel hak ve özgürlükler referanduma götürülemez” vurgusunu yapacak.

Erdoğan kelam konusu konuşmasında “demokrasilerde referandumların da bir ölçüsü vardır. Her mevzuyu referanduma taşımak yanlıştır. Temel hak ve özgürlükler oylama konusu yapılamaz. Bir insanını insan hak ve hürriyetlerini, bir toplumun, bir halkın hayat özgürlüğünü, inanç özgürlüğünü kalkıp da referanduma sunamazsınız. Ne yazık ki İsviçre’de bu yapılmıştır, yanlış yapılmıştır” sözlerini kullanmıştı.

CHP ayrıyeten “anayasada hak ve özgürlükleri muhafazaya yönelik hükümlerin AK Parti tarafından dikkate alınmadığı” tezini lisana getirecek.

CHP, Anayasa’da basının hür olduğu ve sansür edilemez olduğu, müsaade almaksızın barışcıl şov ve yürüyüş düzenlenebileceğinin yazdığını, lakin “AK Parti’nin uygulamalarıyla bu kararların geçersiz k ılındığını” söyleyecek. CHP AK Parti’nin başörtüsü teklifini “siyasi amaçla” getirdiği tezini savunacak.

AK Parti’nin anayasa değişikliği teklifinin Meclis’te referanduma gitmesini sağlayacak 360 oy takviyesine dahi ulaşamayacağını öne süren CHP’li kurmaylar, mümkün bir anayasa referandumu ile Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerinin birlikte yapılabileceği istikametindeki değerlendirmelere yönelik ise “Üçüncü bir sandığı icat etme çalışmasına alet olmayız. Her gün anayasayı çiğneyen birisiyle olmaz” görüşünü lisana getiriyor.

‘Bay Kemal Londra’da’

HABER MERKEZİ – CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun İngiltere’nin başşehri Londra’daki ziyaretleri sürüyor. Kılıçdaroğlu ziyarete ait manzaraları toplumsal medya hesabından görüntü klip halinde “Bay Kemal Londra’da” başlığıyla paylaşıyor. CHP önderinin bilimsel teşebbüslere yatırım sağlayan The Creator Fund şirketine yaptığı ziyarete ait görüntüde şu bilgiler yer aldı: “The Creator Fund, 25’ten fazla üniversitede doktora programlarını takip ederek, yetenekleri gün ışığına çıkarıyor. Stanford Üniversitesi’nde master ve doktora yapan Jeremy Brown, fonun ortaklarından ve bir bilim insanı. The Creator Fund, Avrupa’daki Startup’lara değişen ölçülerde yatırım sağlayarak dayanak oluyor.” Kılıçdaroğlu, paylaşımına şu notu düştü: “Bu yatırımları ve iş modellerini süratle Türkiye’ye getireceğiz. Göreceksiniz, ülkemiz inovasyon odaklı yatırımlarla sıçrama yapacak.”
Alan Turing Enstitüsü Başkanı Doug Gurr ile de görüşen Kılıçdaroğlu o anlara ait paylaşımında da “Veri bilimi ve yapay zeka dünyayı değiştiriyor. Türkiye olarak, dünyadaki bu dönüşümün ivmelenen bir paydaşı olacağız” dedi.

Kılıçdaroğlu, toplumsal medya hesabından paylaştığı bir başka videoda da gençlere seslendi. Kılıçdaroğlu, “Ürettiklerinizi satacaksınız. Ülkemizi de kendinizi de zenginleştireceksiniz. Emeğiniz para edecek. Zira hiçbirinizin yeri sokaklar değildir. Hepinizin yeri teşebbüs konutlarıdır. O parayı da size Bay Kemal muhakkak bulacak. Size getirecek. Müsterih olun” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir