Vergi dünyasının duayenlerinden Mehmet Maç hayatını kaybetti

Vergi dünyasının duayenlerinden Mehmet Maç dün hayatını kaybetti.

Maç, bugün ikindi namazını takiben Zincirlikuyu Camisi‘nde kılınacak cenaze namazının akabinde Uskumruköy Kilyos Mezarlığı‘na defnedilecek.

BDO Türkiye‘den yapılan açıklama şöyle:

18 Aralık 2022 günü, vergi dünyasının yaşayan en büyük üstadlarından birisini kaybettik.

Mehmet Maç, vergi alanında meslek yapmayı düşünen üniversite öğrencilerinden, duayenlere kadar herkesin sevip saydığı, bilgisinden yararlandığı, gerektiğinde çekinmeden, rahatça irtibat kurabildiği eşsiz bir insandı.

40 yıllık meslek hayatına, üç kitap, binlerce makale, görüş ve teklif sağdırmış, Türkiye’de bir ekol olan BDO Denet çatısı altında yüzlerce başarılı meslek mensubu yetiştirmiştir.

Camiada “KDV’nin Babası” olarak tanınması boşuna değildir. Vergi hukuku ve uygulamalarının ötesinde, bilhassa KDV konusunda tapılan tüm tertiplere, görüş ve teklifleri ile gönülden dayanak vermiş, bilgisini açık kaynaklara aktararak meslek mensuplarının yararlanımına açmış, rasyonel tavrıyla, adil vergi düzenlemelerinin gerçekleşmesine büyük katkı sunarken, dostça yaklaşımı ve bağlantısı ile masanın iki tarafında da prestij görmüştür.

Şüphesiz ki dünden sonra, artık tüm vergi topluluğu; “Mehmet Maç’ın görüşünü soralım” diyemeyecek olmanın, her vakit , herkesi sıcak gülümsemesiyle karşılayan üstadla sohbet edemeyecek olmanın kederini derinden yaşıyor.

Tüm vergi topluluğunun üstadına rahmet, ailesine, sevenlerine ve tüm vergi topluluğuna sabır dileriz.

 

Mehmet Maç kimdir?

1955 yılında Konya Ereğli’de doğdu.

1971’de Konya Ereğli Lisesi’ni ve 1976’da İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’ni bitirdi.

Aynı yıl içinde açılan giriş imtihanını kazanarak Hesap Uzman Muavinliği’ne ve yeterlik imtihanında da muvaffakiyet göstererek 28.4.1980’de Hesap Uzmanlığı’na atandı.

31.12.1982’de memuriyetten ayrılan Maç, Denet YMM A.Ş’de yeminli mali müşavirlik yaptı.

1986’da katıldığı BDO Türkiye takımında ortak ve yönetici olarak vazife yaptı.

Yaklaşık 40 yıl vergi alanında çalışmalar yürüterek, birçok proje ve yapıta imza attı.

Uzmanlaştığı hususların başında, kurumsal birleşme, bölünme, satın alma, vergisel incelemeler (due diligence) ve uygulamaları gelmekte olup, yerli ve yabancı birçok şirket ve kuruma vergi hukuku ve vergi planlaması alanlarında danışmanlık sağladı. 

İstanbul Yeminli Mali Müşavirler Odası, Türkiye Özgür Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği (TÜRMOB), TÜSİAD Vergi Çalışma Kümesi, İstanbul YMM Odası Vergi Çalışma Kümesi, Hesap Uzmanları Derneği ve Hesap Uzmanları Vakfı üyesi olan Maç, “Veraset Hibe ve Ölüm, 1999″, “Kurumlar Vergisi, 1995″ ve “Katma Bedel Vergisi, 1991″ isimli kitapları yazdı.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir